Аргонавти Всесвіту
сайт україномовної фантастики
[Нові повідомлення · Учасники · Правила форуму · Пошук · RSS ]
  • Сторінка 1 з 2
  • 1
  • 2
  • »
Форум » Україномовний форум фантастики » Цей фантастичний світ » Чи тре виділяти види фантастики? (види, типи, напрямки, стилі, групи... і т.д.)
Чи тре виділяти види фантастики?
BobuaДата: П'ятниця, 20.02.2009, 14:15 | Повідомлення # 1
Адмірал
Група: Перевірені
Повідомлень: 244
Репутація: 2
Статус: Offline
Чи тре виділяти види фантастики?
види, типи, напрямки, стилі, групи... і т.д.

відбруньковуюсь з теми Де починається фантастика? smile

1) безсумнівна правда (= ч. аксіома): фант — це ж все те, що може бути в звичайній літературі (але в цікавішій формі) + ще й те, що для звичайної недосяжне
2) якщо в звич літ-рі є детективи й медичні й пригодницькі й..................... книги, то так само такі ж види книг є у фант.

Quote (argo-unf)
А якщо прийняти медичну, то доведеться робити ще й математичну, геометричну, фізичну, хімічну, гастрономічну

медицина... медицина...
В цілому можу сказати про "медицину", що коли починається словоблуддя [ч. казуїстика] з діяльним залученям чужослів’я — наука, нмсд, закінчується sad Яскравий приклад — медицина, що так любить ховатися за латинськими назвами:
Quote
Ден Сімонс
Гіперіон

Сол давно дійшов висновку, що медицина практично не змінилася з часів п'явок і припарок. Зараз хворих обертають у центрифугах, піддають впливові змінних магнітних полів, бомбують ультразвуком, порпаються в клітинах, чикрижать ДНК, а потім з розумним виглядом зізнаються у своєму неуцтві. Змінилися тільки гонорари — стали більші.


А проблема у Сола була "проста" — дочка підчепила в археологічній експедиції дивну "хворобу" — кожен день молодшала + забувала вчорашнє — тобто росла в зворотньому напрямку.

В той же час майже все решта Вами перераховане вже може йти в науку. Хоча космічний шпиталь, нмсд, теж науковоподібний biggrin

Quote (argo-unf)
Узагалі, думаю, видів слід би було виділяти якомога менше, інакше читач скоро заплутається.

Засадничо не згоден. З іншого форуму (моє):
Quote
Quote
Цитата:
Допис від Кицька Переглянути допис
В якомусь опитуванні ми вже визначили, що сильна стать на домівці дуже любить читати фантастику.. Може порадите щось початківцю?
Початківцю я дуже радив би НЕ вибирати першу-ліпшу вказану книжку.

Нмсд, потрібно вибирати або найпривабливіший за назвою різновид фантастики або читати збірки докорінно різних оповідань.

До речі, на літфорумі я вирішив про фант не писати, бо її там закинули в гілку химерної. Хто зна чим це викликано? Може й тим, що читачі, критики почали знайомитись з фант через якесь ґе (== " щось зовсім світоглядно чуже" :)) й відтак почепили наліпку всьому "жанру" (чи як назвати фант?)? А може й тим, що до фант любить, на жаль, примазуватись, напр., фентезі і навіть містика (особливо останнім часом в Україні).


Всесвіт повен несподіванок — переважно неприємних / з книги: Девід Герролд — День прокляття (Війна проти Кторру -2)

Повідомлення відредагував Bobua - П'ятниця, 20.02.2009, 14:21
 
argo-unfДата: Субота, 21.02.2009, 03:50 | Повідомлення # 2
Admin
Група: Адміністратори
Повідомлень: 936
Репутація: 7
Статус: Offline
Та я не проти видів узагалі! smile Просто не слід НФ галузити, мов головачовський фрактал suspect
Quote (Bobua)
Хоча космічний шпиталь, нмсд, теж науковоподібний

Насправді "Шпиталь" зовсім не про медицину, як на мене. Це так - тло, а суть там - труднощі взаємин (і між чужими расами, і - по великому рахунку - між людьми). Так що це - НФ, безперечно (ну, може, космічна НФ) snap
 
BobuaДата: Четвер, 19.03.2009, 14:47 | Повідомлення # 3
Адмірал
Група: Перевірені
Повідомлень: 244
Репутація: 2
Статус: Offline
Quote (argo-unf)
Та я не проти видів узагалі! smile Просто не слід НФ галузити, мов головачовський фрактал suspect
Quote
Quote (Bobua)
Хоча космічний шпиталь, нмсд, теж науковоподібний

Насправді "Шпиталь" зовсім не про медицину, як на мене. Це так - тло, а суть там - труднощі взаємин (і між чужими расами, і - по великому рахунку - між людьми). Так що це - НФ, безперечно (ну, може, космічна НФ) snap

От... вже й проблему маємо з розподілом книг по галузях smile
Хоча, вона не така вже й складна: заносимо книгу одразу в
медичну (бо таки ж є уривки про операції про догляд і т.д. і т.п. ... врешті-решт — назва tongue ) й
міжвидових стосунків

Головне, що вже дві людини можуть вийти на цю книгу й не помилитись і не зненавидіти фант і не почати називати її "химерною" sad
Бо ж уявіть, що буде: якщо хтось випадково потрапить на "кіберпанк" і йому скажуть, що то справжнісінька натуральна фант???


Всесвіт повен несподіванок — переважно неприємних / з книги: Девід Герролд — День прокляття (Війна проти Кторру -2)
 
argo-unfДата: Четвер, 19.03.2009, 23:50 | Повідомлення # 4
Admin
Група: Адміністратори
Повідомлень: 936
Репутація: 7
Статус: Offline
Ну гаразд biggrin , не будемо сперечатися. АЛЕ!!! Вийде все ж ОГО-ГО список з видами, підвидами і надвидами. Хто візьметься за його розробку? Я - ні! cry Бо наразі із наповненням сайту просвітку ще не видно. Може (дозволю собі цей кришталево-чистий натяк), хтось з колег-користувачів долучиться? biggrin Обіцяю доземний уклін плюс підняття користувацького рангу! king
 
BobuaДата: П'ятниця, 20.03.2009, 14:10 | Повідомлення # 5
Адмірал
Група: Перевірені
Повідомлень: 244
Репутація: 2
Статус: Offline
Quote (argo-unf)
Вийде все ж ОГО-ГО список з видами, підвидами і надвидами. Хто візьметься за його розробку? Я - ні!

Якщо пробувати з нуля створити самому, то дійсно... Та й недобрим є таке свавілля smile

А якщо взяти перелік з уже існуючих? (ел-книгозбірні альдебаран тощо...)
Якщо створити тему де люди могли би пропонувати види?
Чи приймете такий перелік?

Головне, нмсд, інше: як легко розкидати книги по видах? Це не зможе робити одна людина... А якби біля книги був "випадаючий" перелік видів, + посил на тему для виокремлення нових, то, нмсд, все стало би набагато простіше...


Всесвіт повен несподіванок — переважно неприємних / з книги: Девід Герролд — День прокляття (Війна проти Кторру -2)
 
argo-unfДата: П'ятниця, 20.03.2009, 23:23 | Повідомлення # 6
Admin
Група: Адміністратори
Повідомлень: 936
Репутація: 7
Статус: Offline
Quote (Bobua)
А якщо взяти перелік з уже існуючих? (ел-книгозбірні альдебаран тощо...)

Ну, можна спробувати, хоча там часом та-аке наворочено... Особисто мені більше до вподоби те, що зробив Г. Альтшуллер (перелік НФ ідей), але ж про смаки не сперечаються.

Quote (Bobua)
Якщо створити тему де люди могли би пропонувати види?

Обома кінцівками "ЗА!". Тільки де? Можна просто тут, на форумі. А можу створити каталог у Бібліографії. Так навіть було б демократичніше. Кожен зможе запропонувати СВІЙ варіант переліку, а вже читачі хай розбираються, чий кращий або більш підходящий.

Quote (Bobua)
Чи приймете такий перелік?

Не стомлююсь повторювати: цей ресурс не моя власність, як, утім, і НФ biggrin . Тому пропонуйте, прийму ВСЕ (наскільки дозволить дисковий простір smile ). Проблема в тому, що відвідування сайту наразі дещо відстає від рейтингів плодово-ягідних, а про форум і казати нічого. Тож волонтерів допіру раз-два і...

Quote (Bobua)
А якби біля книги був "випадаючий" перелік видів, + посил на тему для виокремлення нових, то, нмсд, все стало би набагато простіше...

А ось це вже для мене недосяжні висоти tongue , оскільки в програмуванні я повний гуманоїд biggrin ...

 
BobuaДата: Вівторок, 24.03.2009, 14:17 | Повідомлення # 7
Адмірал
Група: Перевірені
Повідомлень: 244
Репутація: 2
Статус: Offline
ще до теми...
чому важливо сортувати за видами:
Уявіть, що якийсь голомозий "скінхед" почне читати фант з «квітів для Елджернона» Д. Кіза? Або: колись читав я з диску архіви... відкриваю найбільший в каталозі SFICTION — BUJOL000.RAR а на початку книга Лоис Макмастер БУДЖОЛД ЭТАН С ПЛАНЕТЫ ЭЙТОС (7-ма [!!! а далі інші, зокрема й 1-ша] книга циклу...)... Додайте до такого архіву якогось читача-гомофоба, скажіть йому, що вся фант така і готово... sad

Quote (argo-unf)
Ну, можна спробувати, хоча там часом та-аке наворочено... Особисто мені більше до вподоби те, що зробив Г. Альтшуллер (перелік НФ ідей), але ж про смаки не сперечаються.

чи є той перелік десь у ел-формі?
Добре би їх всі почитати

напр., на альдебі smile

Quote
СОРТИРОВАТЬ

* Альтернативная история
* Фантастический боевик
* Эпическая фантастика
* Героическая фантастика
* Детективная фантастика
* Киберпанк
* Космическая фантастика
* Социально-философская фантастика
* Ужасы и мистика
* Юмористическая фантастика
* Фэнтези
* НФ



Всесвіт повен несподіванок — переважно неприємних / з книги: Девід Герролд — День прокляття (Війна проти Кторру -2)
 
argo-unfДата: Вівторок, 24.03.2009, 23:30 | Повідомлення # 8
Admin
Група: Адміністратори
Повідомлень: 936
Репутація: 7
Статус: Offline
Quote (Bobua)
чи є той перелік десь у ел-формі?
Добре би їх всі почитати

Це не зовсім сортування за видами smile , бо ж не для бібліотеки роблено, та все ж дость цінно буде при розбитті на підвиди. Ознайомитися можна ТУТ

Quote (Bobua)
напр., на альдебі

І тут мені таке спало на думку: добре було б підганяти перелік під уже існуючу Бібліотеку, щоб не було мертвих посилань. Тобто брати по авторах - і... (свіжі твори легко відшукати в нових надходженнях; якщо твір невідомий, можна з'ясувати тематику в "Архивах фантастики") Але ж щось я не знаю в класичній УНФ, скажімо, фантастичних бойовиків. А у Бібліотеці їх точно нема (ну, може один "Ненаситець", бо щось сучасні автори не спішать з поповненням фондів). Тож такі каталоги треба робити на перспективу, чи додавати потім?

 
BobuaДата: П'ятниця, 27.03.2009, 12:26 | Повідомлення # 9
Адмірал
Група: Перевірені
Повідомлень: 244
Репутація: 2
Статус: Offline
Quote (argo-unf)
Це не зовсім сортування за видами smile , бо ж не для бібліотеки роблено, та все ж дость цінно буде при розбитті на підвиди. Ознайомитися можна ТУТ

перелік достоту кroot-ий smile

Я аж злякся коли перейшов на вкладені рівні :)... якщо хтось не читав фант, то нмсд (на перший погляд), тре шукати першу книгу саме там. Тим більше , що пошук за скороченням укр. дає багацько наших книг.

Quote (argo-unf)
Але ж щось я не знаю в класичній УНФ, скажімо, фантастичних бойовиків.

в класичній (часи ссср?) мабуть інакшого годі й чекати...
а от в сучасній... от, здійснював міні дослідження

Quote

Bobua
12.12.2008 11:38
Quote
Цитата(dector @ 29.09.2008 14:42)
Панове, як вважаєте — воєнна\космічна фантастика набагато програє науковій. І чи подобається вам таке

воєнна\космічна фантастика змушена бути науковою, бо сокирами в ній не повоюєш навіть на планеті.
В космосі ж технічні засоби стають основними. Причому навіть ще невідомо які. Один автор відкинув лазери [завелике розсіювання] й використав, здається, керовані шротові хмари.

Quote
Цитата(-=VJ=— @ 30.09.2008 09:18)
Я не бачу в ній змісту. Книга має чомусь навчати, а 90% так званої "бойової фантастики" — бігання з бластерами за різними ворогами, така собі "комп'ютерна стрілялка" на папері.

Негарний якийсь погляд.
Я би навіть сказав — поганий.
Дуже схоже на очорнювання фантастики, а це вже —1
Бо такі слова, а тим більше цифри [90% ] тре якось доводити перш ніж оприлюднювати.
В даній темі — для УкрФант.

... не завадило би мати впорядкований перелік УкрФант [розбитий по типах].
Бо наразі можу згадати з ходу лише три укр книжки — фант-бойовики:
1) Авраменко О. Жменя вічності http://abramenko.com.ua/etern/?frames=yes Тут є і війна, й переважаючі сили окупантів. Й врахування математики для перемоги. І зовсім не пригадую біганини з бластерами. Ці 33% й допомогли Вам заробити мінус
2) Три життя про запас Р. Радутного [Тут дійсно значно краще вдався розділ про паранормальні здібності, аніж решта — суто бойовикові й, на жаль, саме біганинні . Жаль, що вся книжка не є про паранорм, і взагалі їх надто мало в цілому. Більше того, не можу згадати хоч би одного бойовика за участі телепатів, левітаторів і т.д. Чому не зайнята "ніша" ???]
3) Приречений жити Т. Литовченка, в якій більше психології аніж власне бойовика.



Всесвіт повен несподіванок — переважно неприємних / з книги: Девід Герролд — День прокляття (Війна проти Кторру -2)
 
BobuaДата: П'ятниця, 27.03.2009, 13:02 | Повідомлення # 10
Адмірал
Група: Перевірені
Повідомлень: 244
Репутація: 2
Статус: Offline
розбиття Г. І. Гурєвіча "бєсєди о научн фант (1983)": див малюнок

хоч вже позабував, що читав, але — видів мало, а ділити легко :):
• літати — мрія
• війни в майбутті — антиутопія
• фонд Азімова — чим не соціологічна праця??? smile
... твори Кожелянка — явна сатирична антиутопія... sad
світи ЛМБ — нмсд, утопія, бо де ж це бачено: замість якихось злостивих імперій — світи на будь-який смак :).. (хоча з елементами антиутопії... :))

Додано (27.03.2009, 13:02)
---------------------------------------------

Quote (Bobua)
перелік достоту кroot-ий smile

хоча і вади бачу
Напр.,

Quote
ПОДКЛАСС 2: КОСМИЧЕСКИЕ ЖИВОТНЫЕ
1. "Земнообразные" животные
4. Единороги.
* В.Михановский "Рыжая" (1964)

а я читав великий цікавий цикл

Quote

Ник О'Донохью (Nick O'Donohoe)
Перекрестки (Crossroads):
# Ветеринар для единорога (The Magic and the Healing)
# Под знаком исцеления (Under the Healing Sign)
# Исцеление перекрестка (The Healing of Crossroads)

то там ці однороги були, здається, не космічними, а зовсім навіть земними :), у Альтушера земних — нема sad
Прикріплення: 5110439.jpg (25.4 Kb)


Всесвіт повен несподіванок — переважно неприємних / з книги: Девід Герролд — День прокляття (Війна проти Кторру -2)

Повідомлення відредагував Bobua - П'ятниця, 27.03.2009, 12:50
 
argo-unfДата: П'ятниця, 27.03.2009, 23:19 | Повідомлення # 11
Admin
Група: Адміністратори
Повідомлень: 936
Репутація: 7
Статус: Offline
Quote (Bobua)
Я аж злякся коли перейшов на вкладені рівні :)... якщо хтось не читав фант, то нмсд (на перший погляд), тре шукати першу книгу саме там. Тим більше , що пошук за скороченням укр. дає багацько наших книг.

Я. коли до інтернету тільки дорвався, за цим переліком вишукував твори по мережі. Ну ду-уже допомогло! smile

 
BobuaДата: П'ятниця, 03.04.2009, 12:35 | Повідомлення # 12
Адмірал
Група: Перевірені
Повідомлень: 244
Репутація: 2
Статус: Offline
і ще знайшов:
Quote
© Альтшуллер Г.С., 1984
НАУЧНО-ФАНТАСТИЧЕСКАЯ ЛИТЕРАТУРА

ЧТО ЧИТАТЬ?
...
Хорошо рассказано о поджанрах фантастики в книге Г.И. Гуревича "Беседы о научной фантастике" (Москва, изд. "Просвещение", 1983 г.).

Quote (argo-unf)
І тут мені таке спало на думку: добре було б підганяти перелік під уже існуючу Бібліотеку, щоб не було мертвих посилань. Тобто брати по авторах - і... (свіжі твори легко відшукати в нових надходженнях; якщо твір невідомий, можна з'ясувати тематику в "Архивах фантастики")

слушно
Мо перелік має рости як дерево? Паросток... Листячко... Галузки... smile


Всесвіт повен несподіванок — переважно неприємних / з книги: Девід Герролд — День прокляття (Війна проти Кторру -2)

Повідомлення відредагував Bobua - П'ятниця, 03.04.2009, 12:36
 
argo-unfДата: П'ятниця, 03.04.2009, 23:11 | Повідомлення # 13
Admin
Група: Адміністратори
Повідомлень: 936
Репутація: 7
Статус: Offline
yes yes yes
 
BobuaДата: Середа, 08.04.2009, 15:19 | Повідомлення # 14
Адмірал
Група: Перевірені
Повідомлень: 244
Репутація: 2
Статус: Offline
Quote (argo-unf)
yes yes yes

але... почав я про перші паростки думати й додумався до того, що навіть два перші листочка в поділі (напр.: життєлюбна/зневірницька) викликають неабиякі супереки серед читачів. Я, напр., вважаю Кожелянка зневірком (в літературі), а всі(?) решта або не вважають :), або вважають інакше...

Тому нова, й сподіваюсь остаточна, пропозиція...
переісторія :)
1) як я писав в початковій темі — мені пощастило знайомитись з фант в 1-й чи в ... 5-тій книзі через збірник оповідань + роман
2) отже якщо укрмовний читач отримає збірник в якому хоч би одненьке з 14-24 оповідань припаде йому до смаку, то нмсд, буде виконана головна умова правильного знайомства smile читача і фант, яка, нмсд, полягає у відповідності потреб читача і образу тексту.

На жаль, ті сучасні укрмовні збірники, що я донині читав (УФО №1, і може й №2; Позапростір) такій вимозі, нмсд, невідповідні.

Тому власне пропозиція
1) Сформувати (+ бажано би хоч когось третього для "кворуму", шоби був "натовп" :)) такий збірник (напр., 24: 12укр-12заруб; 12життєлюбні-12зневірницькі; 17фант-4фент-3містики wink ; )
2) додати його на 1-шу стр книгозбірні
3) важливе! — додати збірник на сторінку, що забезпечує завантаження будь-якої іншої книги, з застереженням новакам, і навіть початкуючим фантастолюбам smile

Багато крихітних, але від того не менш цікавих аніж романи, оповідань я читав з гілки фантастики книгозбірні Весна:
http://vesna.org.ua/txt/prz-fan.html ... нажаль, наразі там цього переліку окремо вже нема...


Всесвіт повен несподіванок — переважно неприємних / з книги: Девід Герролд — День прокляття (Війна проти Кторру -2)

Повідомлення відредагував Bobua - Четвер, 09.04.2009, 10:26
 
argo-unfДата: П'ятниця, 10.04.2009, 23:25 | Повідомлення # 15
Admin
Група: Адміністратори
Повідомлень: 936
Репутація: 7
Статус: Offline
Quote (Bobua)
Тому власне пропозиція
1) Сформувати (+ бажано би хоч когось третього для "кворуму", шоби був "натовп" :)) такий збірник (напр., 24: 12укр-12заруб; 12життєлюбні-12зневірницькі; 17фант-4фент-3містики ; )
2) додати його на 1-шу стр книгозбірні
3) важливе! — додати збірник на сторінку, що забезпечує завантаження будь-якої іншої книги, з застереженням новакам, і навіть початкуючим фантастолюбам

Принципових заперчень не маю, крім суто технічних деталей (так, розмістити збірник на першу сторінку книгозбірні не вийде). А тому пропоную наступне: у каталозі Бібліографія відкриваю тему "З чогго почати? НФ лоція" - і передаю її вам у безроздільне володіння :). Уся Бібліотека до ваших послуг, складайте збірники з уже наявного, а на кожен твір - гіперпосилання. І бажано написати там вступ (що - до чого) та додати ваше ПІП чи хоча б нік - вітчизна має знати своїх героїв в обличчя! Бо я наразі не маю змоги підключитися - катастрофічно не стає часу!
Хай щастить!

 
Форум » Україномовний форум фантастики » Цей фантастичний світ » Чи тре виділяти види фантастики? (види, типи, напрямки, стилі, групи... і т.д.)
  • Сторінка 1 з 2
  • 1
  • 2
  • »
Пошук:

Аргонавти Всесвіту © 2024